Genel

Kahramanmaraş Merkezli yaşanan ve birçok ilimizde hissedilen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tüm halkımıza geçmiş olsun.

Yaşanan bu büyük deprem sonrasında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı denetimler neticesinde vatandaşlarımız hasarsız ve az hasarlı binalara girmektedirler. Bu süreçte özellikle yüksek katlı binalarda asansör kullanımı zaruri bir ihtiyaç olduğu için asansör kullanımları da yapılmaktadır.

Deprem sonrasında asansör kullanımlarına azami derece dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz. Binaların hasarsız veya az hasarlı olması durumunda bile yaşanan deprem ve artçıları binanın bir parçası olan asansörlere ciddi zararlar vermiş olabilir. Örneğin asansörlerde ray-konsol, ray-karşı ağırlık, motor-şase, kabin-halat bağlantılarında kopmalar, kabin veya karşı ağırlık raylarında eğilmeler, ray ekseninde kaymalar ve kapı bağlantı noktalarında hasarlar meydana gelmiş olabilir. Oluşabilecek bu hasarlar asansörlerin kullanımında ciddi tehlikelere yol açabilir.

Deprem bölgesindeki asansörler ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yayımladığı 16.02.2023 tarihli ve A tipi muayene kuruluşlarına iletilen resmi yazıda asansörlerin kullanımı ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmıştır. Yayımlanan resmi yazıya istinaden asansörlerin kullanımı ile alakalı olarak aşağıdaki belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Binalardaki asansörler kullanıma açılmadan önce bina sorumlusu tarafından asansör bakım firmasına asansörün kontrol ettirilmesi ve asansörün durumu ile ilgili detaylı durum tespit tutanağı tutturulması gerekmektedir. Durum tespit tutanağında belirtilen uygunsuzlukların asansör bakım firması tarafından giderilmesi gerekmektedir. Bina sorumlusu düzenlenen durum tespit tutanağı ile birlikte İlgili İdare(Belediye) tarafından yetkilendirilmiş olan A Tipi Muayene Kuruluşuna başvuru yaparak muayenesini yaptırmasını can ve mal güvenliği açısından şiddetle tavsiye ederiz. Denetim sonucunda mavi veya yeşil bilgi etiketi almış asansörlerin kullanımı can ve mal güvenliği açısından hayati önem taşıdığını hatırlatmak isteriz.

Yaşanan depremden dolayı asansörlerde oluşabilecek hasarlardan dolayı daha önce yapılan periyodik ve tescil öncesi ilk periyodik kontroller için düzenlenen raporların geçerliliği bulunmamaktadır. Depremde kaybetmediğimiz canlarımızı hasarlı asansörde kaybetmemek adına muayenenin ehemmiyetini tekrardan hatırlatır, asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için tüm kişi ve kuruluşların üzerine düşeni titizlikle yerine getirmesi gerektiğini hatırlatırız.

02 Mar, 2021

ISO 22000:2018 Geçiş Duyurusu

ISO 22000:2018 Revizyonu ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı geniş kapsamlı bir revizyona uğrayarak Haziran 2018'de yayınlanmıştır. ISO 22000:2005 sertifikası yeni standardın yayınlanmasından sonra 3 yıl içinde geçerliliğini kaybedecektir.… İncele