ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Eğitimi

ISO 10002, kuruluştaki ürün ve hizmetlerle ilgili müşterilerden gelen geri bildirimlerin işlenmesi sürecinin geliştirilmesi için kullanılan uluslararası bir kılavuzdur. 2018 yılında ISO tarafından güncellendiği için geçerli olan son versiyonu ISO 10002:2018 standardıdır.

Müşteri ilişkisi olan her kurum için hangi sektörden olduğu fark etmeksizin, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sürekli kılmak kurumun en önemli önceliğidir. Müşterilerin memnun olmadığı bir kuruluşun varlığını sürdürmesi söz konusu değildir. Bu nedenle müşterilerden gelen geri bildirimin değerlendirmesi büyük önem arz etmektedir.

Müşterilerin kendi istekleriyle geri bildirim vermesini beklemek yeterli verimliliği sağlamayacağı için her kurumun müşteri geri bildirimini edinmek ve geri bildirimleri analiz etmek için bir sistem kurması gerekmektedir.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Eğitimi, kuruluşun ISO tarafından belirlenen standartlarda bir Müşteri Yönetim Sistemini kurması ve sürdürülebilir kılması için gerekli standartlar ve uygulamalar hakkında bilgi verir.