ISO, gıda imalatçılarına risklerin kontrolünde yeni bir araç sunuyor

Dünya genelinde binlerce gıda imalatçısı, gıda güvenliğini tehdit eden risklerin gerçekleşmesini önlemek amacıyla tasarlanmış ISO 22000 serisinde yeni basılmış bir dokümandan faydalanmaya başlayacak.

Bir ISO-teknik spesifikasyonu olan ISO/TS 22002-1:2009 , Gıda Güvenliği konusunda önkoşul programları– Bölüm 1: Gıda imalatı, güvenilir ürünler ortaya çıkarmak ve insan tüketimi için güvenli gıdayı sağlamak için ihtiyaç duyulan önkoşul programları ile ilgili ihtiyaçları belirtmektedir. Gıda güvenliği yönetim sistemi için ihtiyaçları belirten ISO 22000:2005’i desteklemek ve onunla bağlantılı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

2008 yılı sonu itibariyle 112 ülkeden en az 8206 organizasyona bağımsız ISO 22000:2005 sertifikası verilmiş olduğu için, yeni teknik spesifikasyon büyük bir potansiyel etkiye sahiptir. (Yeni gelen veriler Fransa toplamını 18’den 122’ye yükselttiğinden, Bu rakam 2008 yılında gerçekleştirilen ISO Sertifikasyonları hakkındaki istatistikte yer alan rakamların üzerinde bir rakamdır.) ISO/TS 22002–1, gıda üreticilerine;

 • çalışma ortamından kaynaklanan sebeplerle, ürüne gıda güvenliği riski bulaştırma ihtimalini,
 • ürünler arası çapraz kontaminasyon (bulaşma) dahil biyolojik, kimyasal ve fiziksel kontaminasyonu,
 • ürün ve ürün işleme ortamında gıda güvenliği risklerini kontrol edebilmelerine yardım edecek şekilde tasarlanmış önkoşul programlarını oluşturma, uygulama ve devam ettirmeleri konularındaki ihtiyaçları tanımlamaktadır.

ISO 22000 serilerinden sorumlu alt komitenin Başkanı Jacob Faergemand, “Gıda Güvenlik riskleri, Gıda tedarik zincirinin imalat aşamasında başlayabilecek olmasından dolayı, hijyenik bir imalat ortamı zaruridir. İşte bu bakımdan, ürünlerin risklere maruz kalma, kontamine olma ve risklerin artması ve çeşitlenmesi olasılıklarını azaltmada ISO teknik spesifikasyonları çok faydalıdır”  diyor.

Yeni teknik spesifikasyon; büyüklük ya da karmaşıklığına bakılmaksızın gıda zincirinin imalat safhasına dahil olan bütün organizasyonlar için geçerlidir. Bu spesifikasyon, ISO 22000’in bir şartı değildir ve gıda imalatı işletmelerinin yapısına bağlı olarak kısmen veya bütünüyle kullanılabilir.

Jacob Faergemand şunları ekliyor,  “ISO 220002-1, İlgili Gıda sektörü PRP’leri için planlanmış bir teknik spesifikasyonlar serinin ilkidir. Gıda zincirinin diğer kısımlarının da zaman içinde aynı modele dayalı özel PRP talep etmeleri beklenmektedir. Bu, ISO’nun, dünya genelinde gıda endüstrisinin gelecekteki ihtiyaçları konusunda yardım ve kolaylık sağlayacak bir yapıyı artık oluşturduğunun bir kanıtıdır”.

ISO/TS 22002-1:2009, Gıda Güvenliği konusunda önkoşul programları– Bölüm 1: Gıda imalatı; teknik spesifikasyonu; Gıda ürünlerinden sorumlu ISO Teknik Komitesi olan ISO/TC 34’ün Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri konusundaki alt komitesi olan SC 17 tarafından geliştirilmiş olup ISO’nun ulusal üye enstitülerden temin edilebilir (iletişim bilgileri için tam liste ye bakınız). Ayrıca, ISO Store aracılığıyla 98 İsviçre Frankı karşılığında doğrudan ISO Merkez Sekretaryasından veya Pazarlama, İletişim ve Bilgi Departmanına (sağdaki sütuna bakınız) müracaat edilerek temin edilebilir.

Son Yazılar

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kategoriler

  Meta

  Latest News

  Formu doldurarak bize ulaşın.

  İletişim talebinizi alan temsilcilerimiz hızla size ulaşacaklar.

   2016-03-16T10:54:22+02:00